Cooking VAN poleca – FILMY o GOTOWANIU

filmy o gotowaniu

Nic tak nie inspiruje do gotowania, jak przypatrywanie się, jak to robią najlepsi. Oczywiście nie zawsze możemy podejrzeć ich na żywo, dlatego z pomocą przychodzą filmy o gotowaniu.

Poniżej nasze propozycje, które czasem wzruszą, czasem zachwycą, a niekiedy nawet rozbawią. Każdy z tych filmów zrobił na nas wrażenie, dlatego też pojawiły się w poniższym zestawieniu. Smacznego oglądania.

 

 1. Szef ( Chef )

    filmy o gotowaniuJeśli chodzi o filmy o gotowaniu to ten film ma chyba najwięcej wspólnego z naszym Cooking Busem. Historia powstania Foodtrucka, który zwiedził sporą część kontynentu, zbierając ogromne rzesze fanów. Przezabawna, ale i motywująca komedia, która stanowiła dla nas pewną inspirację.

Do tego kubańska muzyka i przepyszne gotowanie na ekranie, ze znakomitą obsadą:  Sofia Vergara, Scarlett Johansson, Dustin Hoffman, Robert Downey Jr. oraz główny bohater, w którego wcieliła się Jon Favreau, który oprócz zagrania głównej roli również napisał scenariusz, wyprodukował i wyreżyserował ten film – taki zdolny facet.

Ten film po prostu smacznie się ogląda, a przy okazji nieco podróżuje.

 

 1. Ugotowany ( Burnt )

filmy o gotowaniuPomimo puenty, która raczej nie jest trudna do przewidzenia, jest to film, który trzyma widza w napięciu i ma kilka nieprzewidywalnych zwrotów akcji. Główny bohater jest znanym i cenionym kucharzem, pupilkiem mediów, który niestety stacza się w ciemną stronę sławy. Po mocno demoralizującym okresie postanawia się jednak zebrać w sobie i “zacząć na nowo”.

Zbiera ekipę najlepszych znajomych z branży, namawia dawnego przyjaciela, by pozwolił mu poprowadzić jego restaurację w luksusowym hotelu i zaczyna swoją krucjatę. Cel: zdobyć trzecią gwiazdkę Michelina.

Film czasem zabawny, czasem groźny, ostry i nieprzesłodzony. Dobra obsada i naprawdę niezły scenariusz. Jeśli nie jesteś skrajnym masochistą – nie oglądaj tego filmu z pustym żołądkiem. To, co zobaczysz na lśniących talerzach przerośnie najśmielsze oczekiwania i spowoduje nadprodukcję Twoich ślinianek. Jednocześnie ujrzysz prawdziwy pot i łzy, jakie towarzyszą każdej pracy nad stworzeniem kulinarnego dzieła sztuki.

Jeśli interesują Cię filmy o gotowaniu – ta pozycja powinna znaleźć się na Twojej liście “Must-watch”.

 

 1. Julie & Julia

filmy o gotowaniuKto wie czy to właśnie nie ta ciepła komedia przyczyniła się do znacznego wzrostu ilości i popularności blogów kulinarnych. Biorąc pod uwagę, że znaczna ich część powstała w latach 2009-2010, jest to prawdopodobne… Zwłaszcza, że film to nie fikcja, lecz historia oparta na faktach.

Dwie kobiety, dwie historie, dwie płaszczyzny czasowe. Z jednej strony opowieść o życiu w powojennej Francji, gdzie Julia Child (niesamowity kunszt aktorski Meryl Streep) zaczyna z nudów uczyć się gotować. Dziś jest światową ikoną kulinarną. Z drugiej strony Julie Powell (młoda Amy Adams), która już w dzisiejszych czasach podejmuje próbę przygotowania w ciągu roku 524 potraw z książki kucharskiej swojej idolki Julii Child, jednocześnie opisując swoje zmagania na blogu. Jak jej poszło? Musisz się przekonać oglądając ten film o gotowaniu.

 1. Niebo w gębie ( Les Saveurs du Palais )

filmy o gotowaniuHistoria inspirowana autentyczną postacią Danièle Mazet-Delpeuch, kucharki odpowiedzialnej za menu prezydenta Francji François Mitterranda. To kino nie tylko dla miłośników kuchni francuskiej, a szczególny sposób podejścia głównej bohaterki do swoich obowiązków sprawia, że nie wiadomo do końca czego się spodziewać.

Również dwie płaszczyzny czasowe, w których dzieje się akcja, dodaje temu dziełu pewnego kontrastu. Z jednej strony kuchnie Pałacu Elizejskiego, z drugiej stołówka dla francuskich polarników. Czyżby to element podróży?

 

 1. Faceci od kuchni ( Comme un chef )

filmy o gotowaniuZakręcona, francuska komedia. Po prostu.
Znany w całym Paryżu mistrz kuchni zaczyna mieć problemy z powodu braku kulinarnej weny. Mimo, że do prowadzonej przez Alexandra Lagarde (Jean Reno) restauracji ustawiają się kolejki, to jednak właściciel chce zmienić menu na bardziej nowoczesne. Zatem idą zmiany. Dostosować się czy walczyć o swoje? Na szczęście na jego drodze pojawi się bardzo zdolny Jacky Bonnot – kucharz z zamiłowania, który potrafi ugotować wszystko. Co z tego wyniknie? Musisz się przekonać.

Comments

 1. Widziałam ten ostatni i jest całkiem przyjemny oraz zabawny 🙂 Polecam tak od siebie film „Uczta Babette”, bardzo mi się podobał 🙂

 2. Sylwia R

  Polskie wersje tez sa fajne 😉

  1. Q-VAN

   Polskie wersje? Tzn?

 3. Trochę wstyd, ale żadnego jeszcze nie widziałam
  Za to 2 pierwsze są na mojej liści must see :p

  1. Q-VAN

   Koniecznie! Świetne są!

Dodaj komentarz