Babka Ziemniaczana – „bo to fajna babeczka była”…
!!! JEST FILM Z babki ziemniaczanej !!! – jest i przepis na babkę ziemniaczaną!
Koniecznie zaprenumeruj bezpłatnie ten blog ( ➡ po prawej).
Pogoda nie dopisała tego dnia i nawet nie siąpiło – po prostu lało. Ale przecież to żaden powód by nie przyrządzić czegoś wyjątkowego do zjedzenia. Wybór padł na potrawę, która, jak się okazało w Ołtarzach-Gołaczach, znana była przez każdego mieszkańca, którego o nią zapytaliśmy – babka ziemniaczana. Wielu mieszkańców owej gościnnej wsi pojawiło się zresztą w Agroturystyce Nad Bugiem U Krysi, by skosztować, jak będzie smakowała przygotowana przeze mnie wersja. Na filmie zobaczycie ekipę, która najdłużej wytrzymała i czekała na danie, choć przez gościnny dom Pani Krysi przewinęło się dużo więcej osób. A kto nie mógł dotrzeć, temu nawet zanieśliśmy babkę ziemniaczaną do domu, wracając w deszczu i tańcząc w kałużach!
Lubisz swojskie klimaty? Wiejskie życie?
Obserwuj mój drugi projekt, w którym przenoszę się na wieś!
Odwiedź i zaprenumeruj bloga: Wiejskie Inspiracje
Baba ziemniaczana – pycha
Kombinacji jak wykonać dobrą babkę jest setki, sam jadłem kilka jej rodzajów, ale… Nigdy jeszcze nie zrobiłem jej samodzielnie. Ta babka ziemniaczana to mój pierwszy raz. Pierwszy raz z babką… ziemniaczaną… jakkolwiek to nie brzmi 😉
Jeśli nie zdarzyło się Wam również przygotować tego wybitnego dania w domu, oto, poniżej, PRZEPIS NA BABKĘ ZIEMNIACZANĄ. Prosty, tani, dość szybki w wykonaniu – jedynie pieczenie trochę zajmuje czasu. Przygotowaliśmy dwie wersje: mięsną i wegetariańską.
Zresztą – może zobaczcie to wpierw na filmie:
Zobaczcie naszą relację z pieczenia i jedzenia tego niezwykle prostego, ale pełnego smaków dania! Koniecznie tutaj: zasubskrybujcie kanał na YouTube – jest i będzie więcej filmów!
Babka ziemniaczana – przepis na 2 blachy (mięsna i wege):
- 2,5 kg ziemniaków
- 6 dużych cebul
- 4 duże jaja
- kilka łyżek mąki (w zależności od potrzeby)
- przyprawy i zioła: pieprz, sól, zioła prowansalskie, majeranek, pietruszka
- olej, oliwa lub smalec
Wersja mięsna:
- 40 dag boczku parzonego
- duże pętko kiełbasy
Wersja wegetariańska:
- 40 dag twarogu półtłustego lub tłustego
Jeśli lubicie, można opcjonalnie dodać:
- czosnek, pieprz ziołowy, żółty ser do posypania na wierzchu, itp.
Ziemniaki ścieramy na tarce lub w robocie kuchennym, cebulę szatkujemy i podsmażamy do zrumienienia na oleju. Boczek i kiełbasę kroimy w większe kawałki i podsmażamy, na początku dodając odrobinę oleju lub smalcu.
Robiąc dwie babki ziemniaczane, podziel starte ziemniaki na dwa naczynia. W wersji mięsnej do masy ziemniaczanej dodajemy podsmażoną cebulę, boczek i kiełbasę, jaja, zioła i przyprawy oraz mąkę jeśli masa jest za rzadka. W wersji wegetariańskiej podobnie, lecz zamiast mięsa dodajemy twaróg.
Następnie masę wylewamy na posmarowaną olejem i wysypaną bułką tartą blachę lub naczynie żaroodporne. Pieczemy w około 180 stopniach. Długość pieczenia zależy jednak od wielu czynników: wieku ziemniaków, grubości warstwy, gęstości. Czasem babka ziemniaczana jest gotowa po 40 minutach, ale częściej spędza w piecu lub piekarniku ok 1,5 godziny. Jeśli widzisz, że przypieka się z wierzchu na jasno brązowy kolor warto ją sprawdzić wbijając wykałaczkę. Jeśli na wykałaczce zostanie jeszcze mokra masa – pieczemy dalej. Jeśli nie – można konsumować. Rekordowo babki pieką się nawet 2 godziny. Zerkaj jednak do piekarnika, by jej nie spalić. 😉
Udanego pieczenia, zwłaszcza na te chłodniejsze dni. Dajcie znać w komentarzach, jak się Wam podoba, jak smakowała Wasza babka ziemniaczana. Przysyłajcie ich zdjęcia na info@CookingVan.com – opublikujemy. Możecie też napisać swoje wersje składników, czy wręcz całe przepisy! Będzie smacznie!
Ciekawe też, czy ktoś z Was zgadnie skąd pochodzi cytat z pierwszego zdania?
Bon Appetit
Adam Jakubiak
Chef of Cooking Van
Zobacz też przepis na KOCIOŁEK.